GAM Scramble
6th GAM Scramble Regional Results

Monday, June 19, 2017

Wabeek Country Club

                        Team                                      Gross Score                Net Score

1A    Eskuri, John*                 Oxford 68 57 1st Place Net

                         Eskuri, Stephanie           Oxford

                         Murray, Gregory*         Rochester Hills

                         Murray, Bridget*           Rochester Hills

 

                         Rachner, Rich*              Brighton 75 60 2nd Place Net

                         Rachner, Rick                Commerce Township

                         Rachner, Karen*            Brighton

                         Proffer, Jennifer             Brighton

 

            2A        Young, Kenneth             Shelby Township 71 63

                         Jackson, John*              Rochester Hills

                         Luginski, Joe*               Clarkston

                         Stone, Michael               Oxford

 

                         Dwyer, Joe*                  Clarkston 70 66

                         Quintana, Gregory*       Shelby Township

                         Fair, Maxmillion            Shelby Township

                         Huizdos, John*              Sterling Heights

 

            4A        Reeder, Barry*               Ferndale 76 65

                         Reeder, Bruce*              Ferndale

                         McDaniel, Brian            Hazel Park

                         Bielski, Tony*               Troy

 

                         Regalado, Ken                Rochester 67 64

                         Jones, Timothy              Berkley

                         Coon, Dustin                 Rochester

                         Brunotte, Bernard          Rochester Hills

 

            6A        Henderson, Mike*         Bloomfield Hills 63 62 3rd Place Gross

                         Diedrich, Robert*          Bloomfield Hills

                         Stencel, John*                Bloomfield Hills

                         Powell, Jim*                  Bloomfield Hills

 

                         Cooper, Rodney*           Oxford 62 61 2nd Place Gross

                         Miller, Wynn*               Beverly Hills

                         Siegert, Bill*                  Troy

                         Dagenais, Rich               Troy

 

            7A        Hollamon, Tony             Highland 69 60 2nd Place Net

                         Satterley, Drew              Beverly Hills

                         Ruma, Mark                   Birmingham

                         Johnson, Robert             Commerce Township

 

                         Vogt, Stephen                Dryden 67 61

                         Ziskie, Gerard*              Oxford

                         LaCombe, Woodrow*   Shelby Township

                         Chalker, Charles            Ray

 

              8A       Macias, Rodolfo            Novi 68 63

                         Amarillas, Mario            Novi

                         Caccia, Fernando           Lake Orion

                         Negrete, Luis                 Bloomfield Hills

 

                         Kelly, John*                   Northville 71 68

                         Kelly, Jerry*                  Canton

                         Kelly, Jack                     Northville

                         Kelly, Patrick                 Clinton Township

 

            10A      VanSlooten, Ben*          Holland 69 62

                         Otten, Bill*                    Ada

                         Otten, Ross                    Royal Oak

                         Howard, Mark*             Grand Rapids

 

                         Camp, Phillip*               Hartland 76 66

                         Yost, Greg*                   Livonia

                         Moritz, Daniel*              Brighton

                         Huffmaster, Brett           Brighton

 

            12A      Kenyon, Mark                South Lyon 63 63 3rd Place Gross

                         McDermott, Kevin         South Lyon

                         Chapman, Michael         Garden City

                         McCord, Mike*             Plymouth

 

                         Waidknecht, Ray            Chesterfield 68 62

                         Kunna, Michael*            Chesterfield

                         Primeau, David              Sterling Heights

                         Cloyd, Aaron                 Richmond

 

            14A      McGee, Daniel*             Milford 60 61 1st Place Gross

                         McGee, Robert              Birmingham

                         McGee, James*             Grand Blanc

                         McGee, Patrick*            Washington Township

 

                         Warwick, Ryan              Wixom 67 61

                         Brouse, Patrick              Troy

                         Franey, Gary*                Macomb

                         Osborne, John*             Washington

 

            16A      Mackey, Joseph             Royal Oak 68 66

                         Knight, Steve*               Bloomfield Hills

                         Knight, Jeannie              Bloomfield Hills

                         Whitney, Carla*             Bloomfield Hills

 

                         Sikkenga, Barbara*        Grand Haven 73 68

                         Sikkenga, Brian*           Grand Haven

                         Herreman, Donald*       Grand Haven

                         Herreman, Kimberly*    Grand Haven

 

            18A      Chomic, Nick                 Rochester Hills 74 65

                         Chomic, Elizabeth          Rochester Hills

                         Frostick, Timothy          Rochester

                         Vitale, Vince                  Washington

 

Wednesday, July 5, 2017

TPC Michigan

                Team                                                               Gross Score                Net Score

             1A       Bergsrud, Eric                Garden City 66 66

                         Rizzo, Tom*                  Livonia

                         Janofski, Craig*             Melvindale

                         Ellstrom, Ralph*            Dearborn Heights

 

                         Peterson, Randy*           Troy 68 66

                         Young, David*              Shelby Township

                         Ventimeglia, Tom*        Macomb

                         Potyczka, Glenn*           Romeo

 

            5A        Brown, Fiona*               Clarkston 72 61

                         Brown, Allen                 West Bloomfield

                         Goodale, Barbara*         Bloomfield HIlls

                         Chubb, Matthew            Dearborn

 

                         Burkhardt, Rick*           West Bloomfield 67 62

                         Burkhardt, Brenda*       West Bloomfield

                         Wiker, Rick*                  Ypsilanti

                         White, Adam                  Northville

 

            7A        Gielarowski, Greg         Canton 64 60 2nd Place Gross

                         Brass, David                  Northville

                         Morman, Stephen*        South Lyon

                         Perchard, Donald*         Lathrup Village

 

                         Kneeshaw, Chris            New Hudson 66 62

                         Edwards, Donald           Brighton

                         Williams, Jim*               Dearborn

                         McIntosh, John*            Northville

 

            9A        Rzeppa, Chris                Rochester Hills 68 64

                         Hill, Mark                      South Lyon

                         Carpenter, Jason            Rochester Hills

                         Sukkar, George              Rochester Hills

 

                         Zatkin, Steven*              Farmington Hills 70 69

                         Alsup, Ryan                   Waterford

                         Kaye, Bruce*                 West Bloomfield

                         Daniels, Peter                 Hartland

 

            10A      Bixby, Greg                   Livonia 70 60 1st Place Net

                         Bixby, Kelly                   Livonia

                         Bixby, Chris*                Farmington Hills

                         Kazee, Jeffrey                Livonia

 

                         Ringer, Joe*                   Canton 70 66

                         Reese, David*                Livonia

                         Adams, Doug                Canton

                         Vena, John*                   Plymouth

 

            11A      Quintana, Gregory*       Shelby Township 70 70

                         Fair, Maxmillion            Shelby Twp

                         Kemp, Al*                     Oakland

                         Solomon, Jerry*            St. Clair Shores

 

                         Lies, James*                  Bloomfield Hills 62 61 1st Place Gross

                         Switch, Jerome*            Grosse Ile

                         Varner, Michael*           Grosse Pointe Farms

                         Dahler, Doug*               Westlake

 

            13A      Childers, Julie*              Northville 71 68

                         Ossola, Mary Jane*       Northville

                         Grandstaff, Ruby           Novi

                         Beam, Janet*                  Novi

 

                         Bender, Rachel               Pinckney 71 65

                         Stellema, Kathryn*         Wayne

                         Telfer, Elizabeth*           Ann Arbor

                         Hill, Cindy*                   Ypsilanti

 

            15A      Krenz, William*             Orchard Lake 67 64

                         Johnston, Ken                Wolverine Lake

                         Russell, Rob*                Northville

                         Gagnon, Kevin               Farmington Hills

 

                         Lipa, Patrick                   Madison Heights 66 65 3rd Place Gross*

                         Michaels, Marc              Grosse Pointe Woods

                         Palazzola, Samuel          Chesterfield

                         Peters, Louis                  St. Clair Shores

 

            17A      Zatkin, Matt                   Holt 67 60 1st Place Net

                         Zatkin, Eric                    Brighton

                         Lennox, Matt                 Holt

                         Wagner, Michael            Rochester

 

                         Ciaciuch, Denis*            Perrysburg 67 66

                         Kaderavek, Dave*          Perrysburg

                         McGill, Dave*               Toledo

                         McGill, Jim*                  Millbury

 

*Won Scorecard Playoff

Monday, July 24, 2017

Oak Pointe Country Club - Honors Course

                        Team                                                                    Gross Score                Net Score 

 


         1A      Gerada, Thomas      Rochester Hills 63 62 1st Place Gross

                   McLean, Rob           Rochester Hills

                   Cassella, Robert       Rochester Hills

                   Pratt, Jim*              Brighton

 

         14A     Chalker, Charles       Ray 68 63

                   Chalker, Patrick*      Troy

                   Bellow, Scott*         Sterling Heights

                   Pifer, Brent              Lake Orion

 

                   Cavicchio, Michael    Westland 66 64

                   Moreno, Kevin         Canton

                   Leonhard, Jeffrey*   Westland

                   Orzel, Jeff*             Westland

 

         15A     Buchanan, Tom       Rochester 63 62 1st Place Gross

                   Wardle, William       Rochester Hills

                   Schwartz, Dan*        Birmingham

                   Isaacson, Richard    Rochester

 

                   Scism, Tim              Macomb 64 63 1st Place Net*

                   Geisler, George*      Utica

                   Geisler, Kevin          Utica

                   Conway, John          Macomb

 

         16A     Tamborini, Matt       Southfield 66 65

                   Joseph, Wayne*      Northville

                   Renko, Richard        Brighton

                   Richards, Ian           Holly

 

                   Cusmano, Harry*     Northville 73 64

                   Esguerra, Victor       Royal Oak

                   Polite, Louis            Sterling Heights

                   Lievan, Mark            Royal Oak

 

         17A     McCalla, Nick           Howell 69 65

                   Sidebottom, Doug    Manchester

                   Nelson, Joe             Royal Oak

                   Nagorsen, Patrick     Howell

 

                   Keller, Jon               Ann Arbor 65 63

                   Fanelli, Drew           Ann Arbor

                   Sivulka, Andrew       Ann Arbor

                   Zaleski, Mark           Ann Arbor

 

         18A     Teichman, Brian*     Novi 69 67

                   Quinn, Tim*            Novi

                   Phillips, Tod*          Novi

                   Madden, Tom*        Milford

 

                   Kapp, Bill*              Brighton 65 63 2nd Place Net*

                   Swendris, Jim*        Ann Arbor

                   Barenfanger, Jack*  Dexter

                   Davison, Mark          Brighton

 

*Won in Scorecard Playoff

 

Sunday, August 6, 2017

Treetops Resort - Jones Masterpiece Course

                        Team                                                                    Gross Score                Net Score

1:00      Schweigert, Greg*                      Midland 72 62

                         Shields, Jeff*                 Midland

                         Andrews, P.J.*              Midland

                         Andrews, Linda*           Midland

 

            1:10      Baldus, Nick                  Howell 61 60 1st Place Gross

                         Baldus, Rick                  Howell

                         Sawyer, Kyle                 Grand Ledge

                         Sawyer, Joseph              Grand Ledge

 

                         Tamborini, Matt             Southfield 62 61

                         Geisert, Aaron               Grand Blanc

                         Richards, Ian                  Holly

                         Renko, Richard              Brighton

 

            1:20      Bunting, Matt                 Alpena 69 67

                         Behl, Jack                      Alpena

                         Brownridge, Craig         Alpena

                         O'Brien, Mike                Alpena

 

                         Gagen, Jay                     Metamora 66 65

                         Turnbull, Craig              Lake Orion

                         Luby, Donald                 Lake Orion

                         Budreau, John                Leonard

 

            1:30      Davidson, Jereamy        Au Gres 65 62

                         Phillips, Alex                 East Tawas

                         Lichon, Kevin                Au Gres

                         Newenhouse, Douglas* East Tawas

 

                         Weiss, Andrew              Birmingham 62 59 2nd Place Net

                         Vick, Nicholas               Birmingham

                         Palmeri, Steven              Birmingham

                         Bekemeyer, Daniel         Ann Arbor

 

            1:40      Phillion, Jay*                 Rochester 61 57 1st Place Net

                         Phillion, Scott                South Lyon

                         Pontillo, Todd                Davisburg

                         Sniegowski, John          Cadillac

 

                         Cavicchio, Michael        Westland 63 61

                         Orzel, Jeff*                    Westland

                         Moreno, Kevin               Canton

                         Leonhard, Jeffrey*         Westland

 

            1:50      Long, Buzz*                  Traverse City 65 60

                         Schaub, Steve*              Suttons Bay

                         Schaub, David*             Suttons Bay

                         Padella, Frank*              Suttons Bay

 

                         Laramy, Randy*            Howard City 62 60 2nd Place Gross*

                         Bosley, Brent                 Howard City

                         Brown, Don*                 Howard City

                         Borton, Jeff                    Stanton

 

*Won via Scorecard Playoff

Monday, August 21, 2017

Muskegon Country Club

                        Team                                                                    Gross Score                Net Score

             16A     Richelew, Joshua            Ann Arbor 70 61 1st Place Net

                         LeBaron, Jon                 Cadillac

                         Mata, Nicolas                 Howell

                         Shamrock, Kevin           Lansing

 

                         Picardy, Tom                 Grand Rapids 67 67

                         Barrett, Joel                    Grand Rapids

                         Weiss, Dennis*              Kentwood

                         Kakkuri, Ben                  Grand Rapids

 

            17A      Hord, Dooley*               Stanwood 65 67

                         Woolworth, William*    Morley

                         Free, Kevin*                  Stanwood

                         Irwin, Ron*                   Morley

 

                         Christensen, Jeff*          Rochester Hills 63 61 1st Place Gross

                         Boldt, John*                  Stanwood

                         Bengel, William*           Mecosta

                         Funkhouser, Ron*         Stanwood

 

            18A      Koch, Joel                      Rockford 67 62

                         DeVries, Ryan               Rockford

                         Feldkamp, Jamie            Rockford

                         Vanderbaan, Daniel       Ada

 

                         Faulkner, Roger             Muskegon 65 63

                         Farwig, Casey                Muskegon

                         Smith, Ryan                   Wyoming

                         Atwood, Brandon          Fruitport

 

            1A        Stauffer, Jeff                  Mecosta 71 65

                         Stauffer, Deb                 Mecosta

                         Mahaffie, Mike*            Spring

   Mahaffie, Sue* Spring

                                             

             
             
             
             
             
         
 
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
             
Qualifying
  
Wabeek Country Club
6/19/2017
Information Register
TPC Michigan
7/5/2017
Information Register
Oak Pointe Country Club (Honors Course)
7/24/2017
Information Register
Treetops Resort (Jones Masterpiece)
8/6/2017
Information Register
Muskegon Country Club
8/21/2017
Information Register
Information
This site has been optimized for use with the latest versions of Microsoft Internet Explorer, Firefox, Safari and Google Chrome.
Using unsupported browsers or browser versions, or disabling browser features, such as Javascript or cookies, may reduce site functionality or performance.